2016-02-28


Den andra upplagan av Nordic Masters är nu avslutad. 16 lag fightades om prispotten på 150 000 kronor och titeln som nordens bästa lag.

Under LANets två första dagar delades lagen in i fyra grupper med följande indelning;

Group A

RCTIC

Torpedo

DollarHouse

Rize Gaming

Group B

Optimum

Publiclir

Temporary orgless

Team Preparation

Group C

BX3

DenDD

Crystallize Esports

Property.Fe

Group D

Games4u

Raepmashaekel

Tzatsikiklubben

LGB.Esports

RCTIC förlorade endast en karta på vägen till finalen

Vägen till finalen för RCTICs del såg inte ut att vara allt för svår då man endast förlorade en karta på vägen till finalen. Detta mot Svenska Games4u i kvartsfinalen som slutade 2-1 till finnarnas fördel.

Svårare blev det dock för BX3 som inledde turneringen med en övertidsvinst i första matchen för att sedan falla mot svenska DenDD i den andra matchen. Detta stoppade dock inte BX3 som samlade ihop sig och tog en säker 2-0 vinst mot Recursive.

Fyra nordiska lag i semifinal

Svenska Torpedo ställdes mot norska BX3 medans finnarna i RCTIC mötte danskarna i Team Preparation.

Det visade sig dock bli två ensidiga semifinaler där BX3 och RCTIC vann två raka kartor i sina respektive matcher och därmed även klara för finalen.

Norska BX3 efter semifinalen

RCTIC fortsatte sitt starka spel även i finalen

RCTIC planerade inte på att sakta ner utan fortsatte sitt starka spel från semifinalen och säkrade vinsten med 2-0 i kartor och därmed 75 000 kronor rikare. Nedan hittar ni alla slutplaceringar från turneringen;

1. Finland RCTIC eSports - 75 000 SEK
2. Norge BX3 eSports - 35 000 SEK
3. Sverige Torpedo Gaming - 17 500 SEK
4. Danmark Team Preparation
5-8. Sverige Raepmashaekel
5-8. Sverige DenDD
5-8. Sverige Publiclir
5-8. Sverige Games4u
9-12. Sverige DollarHouse
9-12. Danmark Team Optimum
9-12. Sverige Recursive
9-12. Sverige TzatzikiKlubben
13-16. Sverige Rize Gaming
13-16. Sverige Temporary orgless
13-16. Sverige Property
13-16. Norge LGB eSports

Tack till alla lag samt spelare för en trevlig helg

Vi vill även passa på och tacka alla spelare, lag och alla som jobbade med eventet för en bra säsong och vi blickar framåt mot Säsong 3. Mer information om detta kommer vid ett senare tillfälle.

2016-02-13

When? 19th - 21th of February

Where? Älmhult, Sweden

Stream: http://www.twitch.tv/Games4utv

Casters: Hugo Byron & Robin "Voltie" Takac

Observer: Erik "Pettz" Pettersson

Prizemoney

1. 70 000 SEK

2. 35 000 SEK

3. 17 500 SEK

Friday Group A+B

10:00 - Group A: Torpedo vs Dollarhouse Group B: Publiclir vs Optimum | BO1

11:30 - Group A: RCTIC vs Rizegaming Group B: temporary orgless vs Team Preparation | BO1

13:00 - Winner's match | BO3

16:00 - Losers match

19:00 - Consolidation

Saturday Group C+D

10:00 - Group C: Crystallize Esports vs BX3 Group D: Games4u vs Tzatsikiklubben | BO1

11:30 - Group C: DenDD vs Property.fe Group D: Raepmashaekel vs LGB.Esports | BO1

13:00 - Winner's match | BO3

16:00 - Losers match | BO3

19:00 - Consolidation | BO3

Sunday: Playoffs (BO3)

10:00 - Quarterfinals 1+2

13:00 - Quarterfinals 3+4

16:00 - SemiFinal

19:00 - Grand Final | BO5

Group A

RCTIC: Twista, xseveN, sAw, ZOREE, SAGGERTON

Torpedo: atter, darti, decent, downie, malle

DollarHouse: denkz , NIZN , draken , freddieb , disco doplan

Rize Gaming: ackkee, S0NTY, erkenp, SPRAAD, CL0SEBOX

Group B

Optimum: gran, refresh, mertz, zEptonL, sycrone

Publiclir: tease fejtz hs dominate quix

Temporary orgless : jonti, Karakz, greeN-wp, R3, minio

Team Preparation: kHRYSTAL, glace, wenton, cadiaN, LOMME

Group C

BX3: Kalle, Zyppe, hk0n, phnien, m1kkis

DenDD: robiin, twist, zende, cype, pg

Crystallize Esports: vetic Hurley zape, ano och adx

Property.Fe: Foxglove, Mouse, Steelya, Szanto, Nuci

Group D

Games4u: t3h f4rm3r, henkeZ0t, slap, bendji, BARBARR

Raepmashaekel: huggan kallberg bishop klown slajden

Tzatsikiklubben: veggeh, xajdish, hampus, Jayzwalkingz, b0bbzki

LGB.Esports: aurora, HaySS, Hedje, L.K.S, mattye

2016-02-10

Samtliga spelare behöver även ta med sig in-ear hörlurar till eventet.

Glömmer ni packa ner har vi beställt Deltaco in-ear HL-78

Vi tillhandahåller över hörselkåpor Peltor Optime 3 till matcherna som spelas i biosalongen.

Uppdatering 20160213

RCTIC ersätter Copenhagen Wolves i Grupp A

Vi vill att samtliga lag skriver in lineup på sina 5 spelare.

Förnamn "Nick" Efternamn

Ni ser själva på vilka lag det fattas info på

Skicka PM till Doer

Tack på förhand.

Grupp A

RCTIC : Twista xseveN sAw ZOREE SAGGERTON

Torpedo : Simon "atter" Atterstam, Joachim "darti" Fornstedt, Samuel "decent" Oldenburg, Simon "downie" Storm, Mattias "malle" Lindberg

DollarHouse ???????????????????????????????????????

Rize Gaming : Sebastian "ackkee" Edvinsson, Simon "S0NTY" Carlsson, Erik "erkenp" Augustsson, Emil "SPRAAD" Asp Johansson, Vidar "CL0SEBOX" Asp Johansson

Grupp B

Optimum : Michael "gran" Troelsen, Ismail "refresh" Ali , Daniel "mertz" Mertz, Wisti "zEptonL" Wistisen,Dennis "sycrone" Nielsen

Publiclir : Daniel"DomiNate"Garcia, Jonas"Lekr0"Olofsson,Max"Quix"Lindqvist, Kevin "HS" Tarn, William"tease"Sid

Temporary orgless : Jonathan "jonti" Ohlsson,Emil "Karakz" Haag, Filip "greeN-wp" Green, Robin "R3" Edberg, Jakob "minio" Åberg

Fan Jävla : Frej "kHRYSTAL" Sjöström, Nicolai "glace" Jensen, John "wenton" Eriksson, Casper "cadiaN" Møller, Frederik "LOMME" Nielsen

Grupp C

BX3 : Karl William "Kalle" Haraldsen, Samuel "Zyppe" Martinsson, Håkon "hk0n" Kvande , Steffen "phnien" Willumsen, Michael "m1kkis" Sokki

DenDD : Robin "robiin" Sjögren, Simon "twist" Eliasson,Erik "zende" Sundeqvist
Isak "cype" Rydman, Patrik "pg" Gustawsson

Inetz : Rez, luddie.freddyfrog.relaxa.kallberg ?????????????????????

Property.Fe : Nina"Foxglove"Flatnes, Angel"Mouse"Malihiolzakerni, Sandra"Steelya"Stålnacke,Therese"Szanto"Szanto, Nirvana"Nuci"Stojanovi?

Grupp D

Games4u : Daniel "t3h f4rm3r" Börzsönyi, Henrik "henkeZ0t" Ekdahl, Fredrik "slap" Junbrant, Benjamin "bendji" Söderena,André "BARBARR" Möller

Raepmashaekel : Axel "klown" Hellström Pontus "slajden" Hallström Valentin "bishop" Canepa, Joakim "disco doplan" Gidetun, Fredrik "freddieb" Buö

Tzatsikiklubben : Filip "veggeh" Magnusson, Aron "xajdish" Fredriksson, Hampus "hampus" Poser, David "Jayzwalkingz" Kempner, Linus "b0bbzki" Lundqvist"

LGB.Esports : Aurora "aurora" Lyngdal, Hanne "HaySS" Skårdal, Hege "Hedje" Botnen, Lizette "L.K.S" Scheich, Matilde "mattye" Wiik